środa, 4 września 2013

Historia zaklęta w starych zdjęciachZawsze, kiedy jestem na pchlim targu czy giełdzie staroci, przeczesuję pudła i klasery w poszukiwaniu starych zdjęć. Jest coś niesamowitego w tym, że można schwycić rąbek cudzej historii. Jest coś mistycznego w tym, że możemy tylko zgadywać kim jest osoba na zdjęciu, dla kogo je robiła, jaki wtedy miała nastrój. Chętnie podzielę się z Wami fragmentem moich "zbiorów" i przemyśleń.


Tu dwa zdjęcia z okresu międzywojennego. Chłopczyk, Niemiec około 2-3 lat z wyraźnie naburmuszoną miną. Chyba nie chciał pozować cierpliwie do zdjęcia. Może na siłę włożono go w to odświętne ubranko? Czyściutki i wyczesany bawi się paluszkami dla zabicia czasu. Może zdjęcie zrobiono po to, by wysłać je do ciągle nieobecnego taty? Może miało zawisnąć nad kominkiem?

No i psiaki. Czyjaś słodka "hodowla". Dwa znudzone, a jeden wpatrzony w swego właściciela usiłującego spoza kadru zapanować nad aranżacją. Tyle psiego serca, psiej miłości i psiej ulotności! Każdy, kto ma zwierzaki wie, jak ciężko myśleć o tym, że ich czas z nami mija tak szybko.


To zdjęcie także liczy niemal 100 lat. Kim były te panienki? Może to absolwentki jakiejś szkoły dla guwernantek? Pozują do pamiątkowego zdjęcia, by chwilę potem chwycić swoje wiklinowe walizki i ruszyć w świat w poszukiwaniu lepszego życia? Może dzięki szkole wyrwały się z domów pełnych hipokryzji i niesprawiedliwości? Może umieszczono je w szkole na siłę, żeby chwalić się wykształconą córką? Kto wie, z czym weszły w te progi i z czym je opuszczały?

Lubicie stare zdjęcia? Pochwalcie się nimi! Podzielcie się fragmentem cudzego, może już całkiem zapomnianego życia.

2 komentarze:

  1. W mojej rodzinie jest dużo starych zdjęć, mam nawet zdjęcie swoich prapradziadków. Choć znam ich życiorysy, to podobnie jak Ty, wymyślam historie dotyczące danego fragmentu, zamkniętego w kadrze.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jakie to było kiedyś wydarzenie - zrobienie sobie zdjęcia! Specjalne ubranie, specjalne miny, specjalne miejsce na ścianie. A dziś w dobie aparatów cyfrowych cykamy bez opamiętania zdjęcia, których nie ma czasu oglądać :(

      Usuń