środa, 9 stycznia 2013

Stara szafka jak nowa

Jakiś czas temu weszłam w posiadanie starej witrynki, kupionej na pchlim targu. Kształt miała ładny, ale kolor paskudny - ciemny brąz. I brakowało jej szybki. Przez jakiś czas poleżała sobie w garażu czekając na wyrok. W końcu padło, że pomaluję ją na jasny kolor i wykorzystam w kuchni. Moja niestrudzona mama wzięła na siebie starcie wierzchniej warstwy. Ja natomiast udałam się do sklepu firmowego Tikkurila i kupiłam mieszaną na miejscu farbę o jasno waniliowym, niemal białym kolorze.Pomalowałam szafkę metodą suchego pędzla, zostawiając gdzie nie-gdzie małe prześwity. Efekt ogólny wyszedł bardzo obiecujący, a farby zostało tyle że będę teraz wszystko przemalowywać na ten kolor.

Trochę o metodzie suchego pędzla:
1. Farbę nakładamy na przetartą powierzchnię
2. Kiedy zamoczymy pędzel w farbie, najpierw go starannie wycieramy o brzeg puszki. Tak, by na pędzlu był tylko ślad po farbie.
3. Następnie przecieramy pędzlem drewnianą powierzchnię wzdłuż słojów. Kilka razy, ciągle zaczynając w tym samym miejscu i ciągnąc w kierunku zgodnym z poprzednim pociągnięciem.
4. W miejscach gdzie styka się kilka powierzchni np. w narożnikach, można delikatnie przejechać w poprzek słojów pędzlem. Jeśli zostanie tam zbyt gruby ślad farby, trzeba ją rozprowadzić już zgodnie ze słojami.
5. Farbę trzeba nakładać tak, by zostały mniej pokryte nią smugi. Wtedy mebel wygląda na stary, czyli "z duszą".

4 komentarze:

  1. Dlaczego Wy-Kobiety tak komplikujecie świat? Waniliowy to może być smak. Może chodziło Ci o zabrudzony biały :) Kuba Ch.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie, nie, zdecydowanie wanilia i to jasna. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Za grosze można znaleźć rzeczy, które jeszcze fajnie wyglądają po małych przeróbkach. Gorzej, kiedy kompletowanie starych mebli wejdzie w uzależnienie - wtedy miejsca nie wystarczy w mieszkaniu na wszystkie zdobycze ;)

    OdpowiedzUsuń