środa, 6 kwietnia 2016

Wiosenna lekcja pokory


W domu, ogrodzie, ale przede wszystkim - w sercu - zagościła wiosna. Co roku obserwacja tego, co dzieje się wokół, daje mi kolejną lekcję pokory.

Patrzę na rośliny, które tak pięknie rozkwitają i rozwijają pąki. Nawet te, które posadziłam w złym miejscu - zbyt mało słonecznym czy w złym sąsiedztwie. Czy narzekają? Czy obrażają się albo zrzucają swoje niepowodzenia na złe warunki? Nie. Wiedzą, że liczy się "tu" i "teraz". Że muszą zrobić co w ich mocy, by pomimo złych warunków przynieść dobre owoce. By wyglądać pięknie i szlachetnie, nawet jeśli nikt tego nie doceni.

Ptaszki przenoszą gałązki z miejsca na miejsce. Nie filozofują, na co im to. Nie szukają pomocy, nie odkładają roboty na później. Wiedzą, że mają do wypełnienia ważne zadanie. I choć spracowane, znajdują jeszcze czas na piękne trele i umilanie innym życia.

Dziś pada, ale na moim ogródku zwierzęca krzątanina trwa w najlepsze. Nikt się zbytnio nie przejmuje, że zmoknie. Dziś jest najważniejszy dzień dla tych wszystkich stworzonek. Mają tylko tę obecną chwilę i na tym się skupiają. Robią, co mogą, by ją jak najlepiej wykorzystać.

A my? My zawsze jesteśmy gdzieś "wczoraj" lub gdzieś "jutro". We "wczoraj" taplamy się i rozpatrujemy swoje nieszczęścia szukając w nich przyczyny naszej obecnej biedy. A na "jutro" odkładamy te wszystkie marzenia i plany, które mają nam pomóc zmienić tę obecną sytuację.

A co z "dzisiaj"? Czy dziś umilam komuś życie? Czy dziś buduję coś ważnego? Czy dziś robię co mogę, by ten dzień zapisał się w mojej historii złotym atramentem?


10 komentarzy:

 1. Masz rację. Tylko czy zawsze się tak da?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie codziennie, ale warto próbować. Kiedyś czytałam, że najgorsze co możemy pomyśleć żegnając się kiedyś z życiem to słowo "mogłem".

   Usuń
 2. Aldonko, pięknie to napisałaś :))))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi to słyszeć. Tak mnie te ptaszki dziś wzruszyły!

   Usuń
 3. Dziękuję za nową lekcję Aldi i poprsze takich więcej :-)
  Niech ten dzien będzie wyjątkowy!
  Buziolki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jest! Dziękuję i życzę tego samego!

   Usuń
 4. Akurat wczoraj pisalam znajomej ,ze nie robiac nic w ciagu dnia ,to dzien stracony dla mnie. Tak to juz jest ,warto sie starac dla siebie ,dla najblizszych i trzeba zyc dzisiaj i jutro ,nie tym co juz za nami. Cuudna Wiosna u Ciebie Aldonko :)) Pozdrawiam Cie Serdecznie Slonecznie :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Kwitnące rośliny wprawiają w doskonały nastrój. Jeszcze tylko słońca brakuje...

  OdpowiedzUsuń